Liceum Ogólnokształcące – Klasa wojskowa

Oddziały Przygotowania Wojskowego od 01września 2020 r.
w Zespole Szkół im. Macieja Rataja w Gościnie

DSC_0065

W związku z dużym zainteresowaniem młodzieży mundurem i służbą w siłach zbrojnych i innych formacjach mundurowych, w szkołach ponadpodstawowych z dniem 01 września 2020 r. powstały Oddziały Przygotowania Wojskowego. W dobie kryzysu związanie swojej przyszłości z wojskiem, policją i innymi służbami może być gwarancją bezpieczeństwa. Trend ten będzie się niewątpliwie wzmacniał także za sprawą programów inicjowanych przez resort obrony narodowej i ministerstwo edukacji.

Pracami zmierzającymi do utworzenia Oddziałów Przygotowania Wojskowego w resorcie obrony kieruje Biuro ds. Programu „Zostań Żołnierzem RP”. Kluczowym elementem programu są obozy szkoleniowe realizowane w ostatnim roku nauczania. 

W naszej szkole klasy o profilu wojskowym realizowały będą kształcenie ogólne, zgodne z podstawą programową, a program szkolenia z zakresu przygotowania wojskowego stanowić będzie dodatkowe zajęcia edukacyjne. Resort Obrony Narodowej nie będzie ingerował w to, czego i w jakim wymiarze uczniowie będą się uczyć w takim oddziale, poza programem przygotowania wojskowego, nad którego realizacją sprawował będzie nadzór pedagogiczny.

Ministerstwo Obrony Narodowej ma możliwość udzielania organowi prowadzącemu szkołę, która prowadzi działalność dydaktyczno-wychowawczą w dziedzinie obronności państwa dotacji celowej. Nie jest to jednak obligatoryjne działanie resortu. Dotacja przyznawana jest na wniosek organu prowadzącego, a zatem szkoły mogą, ale nie muszą skorzystać z tej formy finansowania.

Przewidziano możliwość dofinansowania zakupu wyposażenia dla uczniów w formie zestawu umundurowania oraz wyposażenia dla szkoły między innymi: hełmów ochronnych, busol lub kompasów, kamizelek taktycznych, replik broni palnej, kabur do replik, masek przeciwgazowych czy noszy i zestawów medycznych, z których uczniowie będą korzystać podczas zajęć praktycznych.

Klasa rozpocznie działalność 1 września 2020 roku. Liczba uczniów w klasie wynosić ma nie więcej niż 30 osób. Minimalna liczba godzin przewidziana w projekcie na zajęcia realizowane w liceum wynosi 230 godz. nauki. Przewidziano w tym 53 godziny teoretyczne i 177 godzin praktycznych, w tym obóz szkoleniowy. Uczeń w wyniku realizacji programu szkolenia powinien posiąść między innymi wiedzę o podstawowych uwarunkowaniach służby wojskowej, z wybranych zagadnień regulaminów ogólnego, musztry, ceremoniału wojskowego, z podstaw wychowania wojskowego jak również z podstaw szkolenia bojowego, w tym taktyki, szkolenia strzeleckiego, rozpoznania wojskowego, szkolenia inżynieryjno-saperskiego.

 

 

ZOBACZ JAKIE ZAJĘCIA I KURSY NA CIEBIE CZEKAJĄ