Klasy mundurowe w szkole Straży Granicznej w Lubaniu

SAM_0274.JPGOśrodek Szkoleń Specjalistycznych Straży Granicznej w Lubaniu w dniach 12 – 17.06.2016r. zorganizował pobyt szkoleniowy dla  34 uczniów klas mundurowych z ZS im. M. Rataja w  Gościnie. Opiekunami na wyjeździe byli :p. A. Słoboda ,p. M. Michalski, p. M. Płaczek.

 Uczniowie klas mundurowych o profilu – straż graniczna oraz wojsko uczestniczyli w zajęciach nocnych zorganizowanych  w lasach w okolicy Pisaczowa, gdzie mieli możliwość zapoznania się ze specyfiką pracy funkcjonariuszy pełniących służbę na „granicy zielonej”. W trakcie zajęć ćwiczyli obserwację skrytą, obserwowali wyznaczony rejon za pomocą urządzeń optoelektronicznych takich jak kamera termowizyjna czy gogle noktowizyjne, a także uczyli się w pokonywania trudnodostępnego terenu.

Aby odpowiednio przygotować organizm do zwiększonego wysiłku fizycznego każdy dzień młodzież rozpoczynała od porannej zaprawy. Licealiści mieli możliwość zwiedzania Ośrodka Szkoleń Specjalistycznych Straży Granicznej w Lubaniu, a także zapoznać się ze specyfiką prowadzonych szkoleń. Podczas krótkiej lekcji historii zwiedzili Salę Tradycji oraz Lapidarium polskich znaków granicznych. Kolejnym punktem był pokaz poziomu wyszkolenia przewodników psów służbowych oraz ich czworonożnych pupili. Każdy z uczniów miał możliwość przeprowadzenia samoewakuacji z pojazdu, co dla przyszłych potencjalnych kierowców było bardzo interesującym i pouczającym doświadczeniem. Młodzież wzięła udział w wyjeździe do Zgorzelca a następnie mostem granicznym wyruszyła na zwiedzanie Goerlitz, miasta w Niemczech.

SAM_0083.JPG

 Kolejne dni młodzież spędziła w klimacie górskim. Wyprawa na Wysoki Kamień obfitowała we wspaniałe widoki, a wysiłek jaki towarzyszył licealistom podczas wspinaczki na szczyt został wynagrodzony przepyszną szarlotką, której zapach rozchodził się po całym schronisku. Nie mniejszy zachwyt wzbudził krótki wymarsz na Wodospad Szklarki. W Chacie Walońskiej  młodzież brała czynny udział w Ceremonii Zdobywania Pierwszego Stopnia Wtajemniczenia Walońskiego.

Wyprawa do Schroniska Samotnia i Schroniska Strzecha Akademicka w Karpaczu to kolejny dzień kontaktu z przyrodą i wspaniałymi widokami.

 Na zakończenie pobytu funkcjonariusze Ośrodka w Lubaniu przygotowali spływ kajakowy po rzece Kwisie, trasa wynosiła około 20 km, ale dobre humory dopisywały wszystkim pomimo ogromnego zmęczenia wywołanego intensywnością zajęć.

ZOBACZ GALERIĘ

M. Michalski

A. Słoboda