Gdy nad Pomorzem krążyły Gryfy…

2016-06-06_190218.png6 czerwca odbyło się VI Spotkanie z historią i legendami Pomorza pt. Gdy nad Pomorzem krążyły Gryfy…

W tym jubileuszowym roku nie można było pominąć okoliczności wprowadzania chrześcijaństwa na Pomorzu . Joannita, jeden z wielu zakonników, którzy osiedli w Gościnie, opowiedział o biskupstwie w Kołobrzegu oraz misjach Apostoła Pomorza.Wrażenie na uczniach zrobił władca trzech państw król Eryk Pomorski, korsarz na Gotlandii i pracowity książę w Darłowie. Nasze dziewczyny poruszone były historią cesarzowej Elżbiety, którą dziadek, król Kazimierz Wielki zabrał z Pomorza, a wydając Elżbietę za cesarza urządził jej huczne, pełne atrakcji trwające 20 dni wesele. Przywołana została też słynna szczecińska para książęca Anna i Bogusław X Wielki oraz historia czarownicy Sydonii .

Znaczna część spotkania dotyczyła Gościna -obok inscenizacji legendy o Katarzynie von Grabs, informacje z ksiązki Na Gościńskim szlaku zachęciły do zapoznania się z jedym z pięciu najważniejszych wydarzeń w dziejach Gościna -wizytą E.Lubinusa w Gościnie podczas wyznaczania punktów na swej mapie. Reprodukcja mapy w sali historycznej pomogła w wyobrażeniu sobie trasy kartografa.

Obok poszerzania wiedzy historycznej poznajemy legendy i opowieści o dawnym Pomorzu. Na zakończenie spotkania uczniowie przedstawili w formie zabawnej inscenizacji przygody pomorskiego Diabła Smętka z Olbrzymem i czarownicami. Legendy i sposób ich prezentacji ogromnie rozbawiły zebraną publiczność .

Można było obejrzeć też wystawę prac i ilustracji uczniów dotyczących dynastii Gryfitów i legend Pomorza na pierwszym piętrze i prezentację multimedialną na parterze.

W spotkaniu wystąpili uczniowie klasy II lc: Daria Bednarczyk, Paulina Szydłowska, Karol Klęk , Eryk Nowicki, I ps: Patrycja Mosek, Beata Bojaryn, Natalia Bucoń, Dawid Górski, Łukasz Sieniuć i Adrian Smolarek i I w : Klaudia Górska, Klaudia Śledź i Dominik Elbiński.

_DSC4626.JPG

ZOBACZ GALERIĘ

Małgorzata Bernaś