44 Baza Lotnictwa Morskiego

dsc_0043W ramach szkolenia wojskowego w dniu 20.11.2013 r. uczniowie liceum ogólnokształcącego o profilu wojskowym Zespołu Szkół im. Macieja Rataja z Gościna, uczestniczyli w prelekcji na terenie 44 Bazy Lotnictwa Morskiego w Darłowie.  W ramach zajęć zapoznaliśmy się z historią, strukturą oraz zadaniami jednostki wojskowej.

Samoloty i śmigłowce Brygady Lotnictwa MW uczestniczą w krajowych i międzynarodowych ćwiczeniach, manewrach i operacjach Sojuszu Północnoatlantyckiego oraz ćwiczeniach państw biorących udział w programie „Partnerstwo dla Pokoju”. Załogi dyżurne śmigłowców ratowniczych wchodzą w skład krajowego i międzynarodowego sytemu ratownictwa morskiego i lotniczego. Załogi samolotów patrolowo – rozpoznawczych pełnią dyżury w systemie rozpoznania i wsparcia systemu SAR.

Do głównych zadań Brygady Lotnictwa MW należy:

  • poszukiwanie, śledzenie i niszczenie okrętów podwodnych samodzielnie i we współdziałaniu z siłami okrętowymi;
  • rozpoznanie i wskazywanie celów okrętom;
  • zabezpieczenie polskiej strefy SAR (ang. Search and Rescue – poszukiwania i ratownictwa) na Bałtyku oraz strefy przybrzeżnej;
  • monitoring ekologiczny Polskiej Strefy Ekonomicznej (PSE) na Bałtyku;
  • transport ludzi i sprzętu.

Grupa Lotnicza Darłowo posiada n/w sprzęt lotniczy:

śmigłowiec ratowniczy Mi-14PŁ/R – 2 szt
śmigłowiec ratowniczy W-3RM „Anakonda” – 2 szt
śmigłowiec ZOP Mi-14PŁ – 8 szt
śmigłowiec Mi-2 – 3 szt

 

 

 

 

Podczas zwiedzania jednostki wojskowej mogliśmy między innym „usiąść za sterami” śmigłowca ratowniczego  Mi-14PŁ/R – 2 oraz zapoznać się z wyposażeniem pilotów i obsługi śmigłowców.

ZOBACZ GALERIĘ

                                                                                                 Waldemar DOŁOWY